Miganie ekranu w laptopie — możliwe rozwiązania

Miganie ekranu w laptopie — możliwe rozwiązania

Podczas interakcji z komputerem użytkownik otrzymuje większość informacji poprzez monitor, a w przypadku laptopa — poprzez ekran. Poważnym problemem, który może utrudniać konsumpcję informacji, jest miganie ekranu. W tym artykule przyjrzymy się, co zrobić, gdy ekran migocze i jak można rozwiązać problem bez konieczności udawania się do centrum serwisowego.

Dlaczego ekran laptopa migocze?

Główna cecha laptopów to ich przenośność. Zawsze można zabrać ze sobą komputer, co zwiększa ryzyko uszkodzenia na poziomie sprzętowym. Jednak problemy z migoczącym ekranem mogą wystąpić również z przyczyn programowych.

Najczęstsze przyczyny migotania ekranu to:

 • Nieprawidłowe ustawienia częstotliwości ekranu w systemie;
 • Awaria oprogramowania;
 • Zainstalowano sterowniki karty wideo niezgodne z aktualną wersją systemu operacyjnego;
 • Wystąpił problem z urządzeniem wyjściowym ekranu (kartą graficzną). Najczęściej usterka spowodowana jest wypalonymi elementami karty graficznej lub przegrzaniem karty graficznej;
 • Nieprawidłowe działanie podświetlenia matrycy ekranu;
 • Nieprawidłowe działanie styku matrycy z elementami komputera, które najczęściej spowodowane jest uszkodzeniem kabla płaskiego.

Tylko niektóre z opisanych powyżej problemów można rozwiązać w domu. Jeśli na przykład karta graficzna jest wadliwa, należy skontaktować się z centrum serwisowym, aby ją naprawić lub wymienić.

Co zrobić, gdy ekran laptopa migocze?

Przed rozpoczęciem rozwiązywania problemów należy spróbować odłączyć zasilanie laptopa. W tym celu należy odłączyć komputer od gniazda zasilania i wyjąć baterię. Odczekaj 3-4 minuty i ponownie podłącz baterię, a następnie uruchom laptopa. Jeśli ta prosta procedura nie pomogła pozbyć się problemu, przejdź do kolejnych sposobów rozwiązania sytuacji opisanych poniżej.

Rozwiązywanie problemów z oprogramowaniem

Najłatwiej jest rozwiązać ewentualne problemy z oprogramowaniem na własną rękę, dlatego zaleca się rozpoczęcie sprawdzania ustawień i sterowników, aby dowiedzieć się, dlaczego ekran laptopa migocze. Po pierwsze, upewnij się, że system operacyjny ma ustawioną prawidłową częstotliwość odświeżania ekranu. Można to sprawdzić w następujący sposób:

 • Przejdź do ustawień ekranu, klikając prawym przyciskiem myszy pusty obszar pulpitu i wybierając “Ustawienia ekranu”;
 • Następnie otworzy się okno ustawień, w którym należy kliknąć “Zaawansowane ustawienia ekranu”;
 • Otworzy się nowe okno, w którym z listy powiązanych ustawień należy wybrać “Właściwości karty graficznej”;
 • Następnie otworzy się okno ustawień, w którym należy kliknąć zakładkę “Monitor” i dostosować ustawienie częstotliwości odświeżania ekranu. Optymalna częstotliwość może się różnić w różnych modelach laptopów, dlatego zaleca się wypróbowanie wszystkich dostępnych ustawień częstotliwości po kolei, za każdym razem sprawdzając, czy problem migotania ekranu został rozwiązany.

Jeśli zmiana częstotliwości i rozdzielczości ekranu nie rozwiązuje problemu, warto sprawdzić, czy zainstalowane w komputerze sterowniki karty graficznej są aktualne. Przejdź na oficjalną stronę twórców procesora graficznego używanego w laptopie i pobierz najnowsze sterowniki dla systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze. 

Rozwiązywanie problemów sprzętowych

Jeśli programowo nie udało się pozbyć migotania ekranu laptopa, najprawdopodobniej problem jest spowodowany awarią lub wadliwym działaniem jednego, lub więcej komponentów odpowiedzialnych za wyświetlanie obrazu na ekranie laptopa.

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że karta graficzna zainstalowana w laptopie nie przegrzewa się podczas pracy. Aby to zrobić, możesz użyć różnych programów, które pozwalają spojrzeć na ogrzewanie akceleratora graficznego podczas pracy.

Jeśli ekran migocze z powodu przegrzania adaptera graficznego laptopa, zaleca się wykonanie następujących czynności:

 • Oczyść laptop z nagromadzonego kurzu i wymień pastę termiczną na chipie karty graficznej;
 • Umieść komputer na podkładce chłodzącej i unikaj zakrywania otworów wentylacyjnych na komputerze, np. stawiając komputer na miękkiej powierzchni.

Innym częstym sprzętowym powodem migotania ekranu może być zagięcie kabla wyjściowego. Sprawdzenie, czy kabel jest ściśnięty, jest możliwe poprzez rozebranie laptopa i wizualne obejrzenie kabla pod kątem uszkodzeń i jego umiejscowienia.

Znacznie bardziej złożonymi problemami, które mogą powodować migotanie ekranu notebooka, są problemy z matrycą oraz spalone elementy płyty głównej lub karty graficznej. Jeśli wystąpi jeden z tych problemów, można się go pozbyć jedynie poprzez wymianę elementów lub zlecenie naprawy profesjonaliście.

Jaki procesor do komputera wybrać?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?
Jak składać komputer krok po kroku – poradnik dla początkujących