Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?

Czasem w życiu każdego sprzętu przychodzi taki czas, że najzwyczajniej w świecie przestaje działać, lub po prostu przestaje spełniać nasze wymagania, które nie oszukujmy się, z roku na rok wzrastają wraz z rozwojem rynku. Dlatego tez kupno nowego laptopa może być nie lada wyzwaniem. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?

Jakie są nasze oczekiwania?

Jak kupić nowy laptop? Czym się kierować oraz na co zwrócić uwagę? Te pytania niewątpliwie pojawią się podczas zakupu nowego sprzętu. Na co więc należy zwrócić uwagę? Odpowiedź jest prosta, lecz niejednoznaczna – to zależy. To, na co zwrócimy największą uwagę podczas wyboru nowego sprzętu, uwarunkowane jest naszymi aktualnymi potrzebami oraz rzecz jasna nakładem finansowym, jakim w danym momencie dysponujemy. Inny sprzęt wybierzemy, jeśli potrzebujemy laptop biurowy, a inny, jeśli chcemy grać w nowoczesne gry komputerowe. Ceny laptopów w dużej mierze uzależnione są od ich podzespołów, a im większe oczekiwania mamy co do naszego przyszłego sprzętu, tym więcej przyjdzie nam za niego zapłacić. Dlatego też pierwszym, na co należy zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniego sprzętu – jest jego przeznaczenie.

Nowoczesny dysk SSD to podstawa

Jeśli nasze oczekiwania są odpowiednio spersonalizowane – nadszedł czas na dobór samych podzespołów. Tym na co powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności – jest odpowiedni dysk twardy. Obecnie na rynku komputerów (i nie tylko) królują dyski SSD, które są następcami starych dysków HDD. SSD jest lepszy od swojego poprzednika niemal na każdej płaszczyźnie. Jest to dysk dużo mniej awaryjny oraz co najważniejsze – znacznie szybszy. Wystarczy w starym komputerze wymienić sam dysk, aby znacznie zauważyć przyspieszenie całego sprzętu. Jeśli zatem stoimy przed wyborem zakupu nowego laptopa – zwróćmy szczególną uwagę na to, jakim dyskiem dany sprzęt dysponuje. 

Laptop gamingowy może nadszarpnąć portfel

Niezależnie od tego, jaki model laptopa wybierzemy – zwróćmy szczególną uwagę na to, jak dużą ilością pamięci RAM dany sprzęt dysponuje. Jeśli zamierzamy używać laptopa zaledwie do codziennych spraw takich jak surfowanie po internecie, czy oglądanie filmów – w zupełności wystarczy 6GB pamięci operacyjnej. Jeśli jednak celujemy w potężny laptop gamingowy, na którym zamierzmy odpalać najnowsze oraz wymagające produkcje – takiej pamięci musi być zdecydowanie więcej. 8GB RAM w takim przypadku to zdecydowane minimum, lecz zaleca się, aby takiej pamięci było 16GB i więcej. Kolejnymi ważnymi aspektami są rzecz jasna procesor oraz karta graficzna. Te dwa podzespoły uchodzą za jedne z najdroższych ze wszystkich części komputerowych, a do poprawnego oraz komfortowego grania w gry – zarówno procesor, jak i karta powinny być z górnej półki. Wniosek jest bardzo prosty oraz widoczny dla wszystkich. Celując w potężny laptop gamingowy – musimy być przygotowani na zdecydowanie wyższe koszty samego sprzętu aniżeli jeśli celujemy w sprzęt, który służyć będzie do pracy biurowej. Warto zatem śledzić aktualne promocje oraz ceny na rynku, aby rzecz jasna nie przepłacać za i tak już drogi sprzęt. 

Kupno nowego laptopa to niełatwe zadanie

Ze względu na fakt, iż nowego laptopa nie kupujemy co roku, ani nawet co 2 – ciężko jest na bieżąco śledzić nowości technologiczne ze świata. Dlatego też podczas zakupu nowego sprzętu, lwią część czasu spędzamy na czytaniu opinii oraz recenzji dotyczących podzespołów, oraz samego sprzętu. Warto jednak pamiętać, że podczas zakupu nowego laptopa najważniejsze jest uzmysłowienie sobie jego docelowego przeznaczenia. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać odpowiadający nam sprzęt oraz uniknąć ewentualnego rozczarowania. 

 

Jaki procesor do komputera wybrać?
Jak składać komputer krok po kroku – poradnik dla początkujących
Podstawka chłodząca pod laptopa — funkcje, rodzaje chłodzenia