Jaki procesor do komputera wybrać?

Jaki procesor do komputera wybrać?

Stale postępująca technologia w zakresie szeroko pojętej elektroniki sprawia, że wielu z nas staje często przed problemem dotyczącym wyboru odpowiedniego komputera. Pod uwagę należy wziąć wiele podzespołów, a jednym z najważniejszych jest procesor. Dziś skupimy się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać.

Czym jest procesor i jakie funkcje pełni w komputerze?

Procesor to niewielkie urządzenie będące układem scalonym, które znajduje się na płycie głównej komputera. Jego charakterystyka oraz zadania, jakie pełni sprawiają, że często nazywany jest sercem komputera. To właśnie on odpowiada m.in. za moc obliczeniową procesów, które zachodzą w naszym sprzęcie. Co więcej, dzisiejsze procesory są najczęściej zbudowane z kilku rdzeni, które dodatkowo zwiększają moc obliczeniową tego niewielkiego podzespołu. Jego działanie jest więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komputera. W związku z tym wybór powinien być poprzedzony konkretnymi działaniami. Jeśli zaś chcemy dodatkowo zgłębić wiedzę na temat sprzętu elektronicznego, to możemy zajrzeć na portal nietylkogry.plZnajdziemy tu mnóstwo innych ciekawostek i porad, które wzbogacą naszą dotychczasową wiedzę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze procesora?

Podczas wyboru konkretnego elementu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim istotne jest to, do jakich zadań będzie służył nam procesor. Czasami może zdarzyć się, że dane rozwiązanie nie będzie wystarczające do naszych zastosowań. W związku z tym dobrze jest odpowiedzieć sobie na to pytanie jeszcze przed przystąpieniem do gruntownych poszukiwań. 

W momencie, gdy znamy już pewne wytyczne, powinniśmy przyglądnąć się nieco bliżej konkretnej marce. Wśród procesorów komputerowych prym wiodą dwie główne firmy: Intel oraz AMD. Niezwykle istotne jest to, aby wybrać rozwiązanie kompatybilne z naszą płytą główną. Pamiętajmy, że procesor jest montowany na płycie głównej na odpowiednich podstawkach. Oznacza to, że nie każdy podzespół będziemy mogli umieścić na dowolnej płycie głównej. Co więcej, wspomniane podstawki różnią się też w zależności od konkretnego modelu procesora. To właśnie dlatego powinniśmy poświęcić nieco czasu podczas zakupu konkretnego produktu. Ważne, aby płyta główna była w stanie obsłużyć nasz procesor. Będąc bogatsi o taką wiedzę, możemy przystąpić do analizy konkretnych parametrów technicznych, które odpowiadają za wydajność. 

Parametry techniczne, które mają znaczenie

Odpowiedź na pytanie, jaki procesor do komputera wybrać nie powinna zamykać się tylko i wyłącznie w doborze konkretnej marki oraz odpowiadającej jej podstawki. Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na parametry techniczne danego rozwiązania. 

Pierwszym elementem jest zwrócenie uwagi na liczbę rdzeni. Obecnie możemy spotkać się z wieloma rozwiązaniami. Podstawowe modele posiadają z reguły 2-4 rdzeni, natomiast te droższe i bardziej specjalistyczne mogą pochwalić się wartością nawet czterokrotnie większą. Generalnie rzecz biorąc, im większa liczba rdzeni, tym procesor powinien sprawniej i efektywniej poradzić sobie z obliczeniami. Liczba rdzeni to jednak nie wszystko, co odpowiada za jego szybkość.

Obok wspomnianego zagadnienia, warto również zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania. Tutaj panuje podobna zasada, jak w przypadku rdzeni. Z reguły im więcej, tym lepiej. Pośród dostępnych specyfikacji na uwagę zasługuje jednak analiza zagadnień związanych z taktowaniem. Producenci często podają dwie wartości, przy czym jedna z nich jest podstawowa, a druga możliwa do osiągnięcia w trybie Turbo. Ta ostatnia jest przydatna wówczas, gdy krótkotrwale potrzebujemy większej mocy obliczeniowej. W związku z tym zdecydowanie częściej powinniśmy sięgać po informacje dotyczące taktowania bazowego.

Poza tym, ważną rolę w kontekście wydajności procesora pełni pamięć podręczna, tzw. cache. To właśnie w niej zapisywane są informacje z aplikacji, potrzebne m.in. do uruchomienia konkretnych wątków. Pamięć cache pełni również swego rodzaju łącznik pomiędzy procesorem, a pamięcią RAM.

Jaki procesor wybrać?

Wiemy już, jakie parametry powinny nas interesować przy zakupie procesora. Pozostaje jeszcze pytanie, które rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie? Patrząc przez pryzmat całokształtu, trudno jest udzielić jednoznacznej porady. Do podstawowych zadań w zupełności powinny wystarczyć procesory najnowszej generacji od Intela, oznaczone jako i3 czy i5. Z kolei Ci, którzy potrzebują większej mocy obliczeniowej powinni skierować swój wzrok w stronę procesorów Intel Core i7. W przypadku AMD warto zainteresować się np. modelem Ryzen 5 5600X czy Ryzen 9.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?
Jak składać komputer krok po kroku – poradnik dla początkujących
Podstawka chłodząca pod laptopa — funkcje, rodzaje chłodzenia