Podstawka chłodząca pod laptopa — funkcje, rodzaje chłodzenia

Podstawka chłodząca pod laptopa — funkcje, rodzaje chłodzenia

Faktem jest, że laptopy bardzo szybko się przegrzewają, gdyż ich system chłodzenia jest znacznie gorszy niż w komputerach stacjonarnych. Dlatego, aby zwiększyć żywotność swojego laptopa i spędzać mniej czasu w centrach serwisowych, warto rozważyć możliwość zakupu podstawki chłodzącej. Oprócz swojej głównej funkcji, podstawka pod laptopa posiada kilka innych przydatnych atrybutów.

Jakie funkcje spełnia podstawka pod laptopa?

Dlaczego potrzebna jest podstawka chłodząca do laptopa i jak ją prawidłowo wybrać? Jej główne funkcje są następujące:

  • Chłodzenie laptopa, które jest niezbędne do zwiększenia jego żywotności, zwłaszcza jeśli laptop jest używany do mocnych gier lub do pracy z programami, które są zasobożerne i znacznie nagrzewają laptopa.
  • Podparcie urządzenia w zadanej wygodnej pozycji, która pomaga odciążyć oczy lub szyję, zwłaszcza podczas długotrwałej pracy przy laptopie.

Takie akcesorium spodoba się osobom mieszkającym w gorących krajach, gdzie temperatury są tak wysokie, że system chłodzenia urządzenia po prostu sobie nie radzi. To także świetne rozwiązanie dla osób, które często korzystają z laptopa na kolanach lub w łóżku. Koce czy kołdry często blokują otwory wentylacyjne laptopa, co może powodować jego szybkie przegrzanie. Dodatkowo ciepło promieniujące z laptopa powoduje dyskomfort poprzez znaczne nagrzanie ludzkiego ciała.

Takie urządzenie jest po prostu niezbędne, gdy laptop znacząco przegrzewa się podczas pracy, nawet jeśli jest eksploatowany zgodnie z zasadami. Może to być spowodowane nieodpowiednim projektem, zmianami w konfiguracji komputera i innymi podobnymi problemami.

Kupując podkładkę chłodzącą, należy jednak mieć świadomość, że nie jest ona pełnoprawnym zamiennikiem systemu chłodzenia notebooka. Jej zakup nie anuluje profilaktycznej konserwacji i czyszczenia laptopa przynajmniej raz na dwa lata.

Jak działa układ chłodzenia?

Każda podstawka pod laptopa wyposażona jest w system chłodzenia. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje chłodzenia — aktywny i pasywny. Jak więc działa każdy z typów?

Aktywny

System, który wykorzystuje wentylatory zintegrowane z podstawą jako chłodnice, nazywany jest systemem aktywnym. System ten jest bardzo wydajny, ale wymaga sporej mocy do działania. Aktywne podstawki chłodzące mogą pomieścić nawet cztery coolery o dużej mocy, które schładzają laptopa w ciągu kilku minut. Należy jednak mieć świadomość, że większa ilość wentylatorów powoduje większy hałas w urządzeniu. Dodatkowo takie podstawki mają wysoką cenę, jednak są bardziej powszechne.

Pasywny

Pasywne chłodzenie regulowane jest dwoma parametrami:

  • Zdolność materiału podstawki do pochłaniania ciepła i jego odprowadzania;
  • Cyrkulacja powietrza dzięki zwiększonej odległości między powierzchnią podstawki a laptopem.

Podstawki pod laptopy z pasywnym chłodzeniem są znacznie tańsze od aktywnych wersji. Najczęściej stosuje się je, gdy laptop jest używany na kolanach, lub w zastosowaniach stacjonarnych. Korzystając z tego typu chłodzenia, należy upewnić się, że układ chłodzenia w laptopie działa prawidłowo i bez problemów.

Waga i rozmiar

Rozmiar i waga są ważnymi czynnikami przy wyborze podstawki. Wielkość podstawki powinna być jak najbardziej zbliżona do wielkości przekątnej laptopa. W przeciwnym razie urządzenie po prostu nie spełni swojej głównej funkcji — chłodzenia notebooka i stabilizowania go do efektywnego użytkowania.

Ostatnio producenci preferują uniwersalne podstawki. Takie urządzenia mogą dopasować się do niemal każdego modelu laptopa, a nawet tabletu, dzięki składanym lub przesuwanym elementom w konstrukcji. W tym przypadku producent określa minimalne i maksymalne rozmiary przekątnej dopuszczalne podczas korzystania z tego urządzenia.

Jaki procesor do komputera wybrać?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego laptopa?
Jak składać komputer krok po kroku – poradnik dla początkujących