Smartfony są już z nami od dawna i nie ma co ukrywać, że pierwsze rewolucje tych urządzeń są już za nami. Producenci jednak starają się oferować coraz nowsze konstrukcje wzbogacone o nowinki technologiczne, które sprawią, że urządzenie stanie się hitem sprzedażowym. Ostatnie lata stoją pod znakiem składnych smartfonów, pora przyjrzeć się im bliżej.
Składana rewolucja?
Smartfony od pewnego czasu przestały rosnąć, a zaczęły się składać. Na początku producenci oferowali, z dzisiejszego punktu widzenia, dość skromnych rozmiarów ekrany oraz przeciętną wydajność. Jednak z każdym rokiem, technologia rozwijała się, a wraz z nią rozwijały się smartfony. Większe ekrany o lepszej rozdzielczości, lepsze obiektywy umieszczone w smartfonach, lepsza wydajność. Obecnie topowe telefony dostępne na sklepowych półkach oferują wydajność, która z powodzeniem wystarczy na 4-5 lat, zaawansowanego użytkowania.
Producenci, zbliżając się do technologicznej ściany w przypadku klasycznych konstrukcji, musieli poszukać czegoś nowego, co sprawi, że smartfony zostaną odkryte na nowo. Tą technologią jest elastyczny ekran, który pozwala na złożenie smartfona.
Składany smartfon
Na rynek pierwsze składane telefony wprowadził Samsung oraz Huawei, jednak z powodu silniejszej koreańskiej marki, to właśnie ich propozycje produktowe, są obecnie kojarzone ze składanymi smartfonami. W swojej ofercie korporacja z półwyspu koreańskiego, ma dwa składane modele:
– Galaxy Z Fold,
– Galaxy Z Flip.
Pierwsze generacje wspomnianych urządzeń, zasłynęły raczej z raczkującej wówczas technologii, które wykorzystywały, jednak obecna 4 już generacja obu urządzeń, pozwala je na nazwania smartfonami dopracowanymi, które nie sprawiają problemów „wieku dziecięcego”.
Galaxy Z Fold vs Galaxy Z Flip
Fold jest modelem bardziej medialnym, a tym samym bardziej popularnym od modelu Flip. Podstawową różnicą jest sposób składania oraz rozmiar ekranu obu urządzeń. Galaxy Z Fold po rozłożeniu przypomina mały tablet, natomiast Z Flip jest bardziej telefonem z klapką, który w środku ma ekran klasycznych rozmiarów. Pod względem użytych komponentów oraz wydajności, oba urządzenia prezentują flagowy poziom.
Niestety, dużym minusem obu smartfonów jest ich cena, która, jak na obecne standardy, jest wysoka, jednak jest to przypadłość, która zawsze towarzyszy nowatorskim rozwiązaniom technologicznym. Plusem w kwestii ceny składanych urządzeń jest trend spadkowy, który pokazuje, że z każdą kolejną generacją, tego typu telefony są coraz tańsze.
Wszystkie ciekawostki i premiery ze świata składanych smartfonów można znaleźć na blogu technologiczny https://nietylkogry.pl/.
Co z innymi producentami?
Obecnie na rynku składanych smartfonów karty rozdaje Samsung. Warto jednak podkreślić, że również Motorola coraz prężniej wchodzi na ten nowatorski rynek. Telefony z szyldem Huawei, choć są dostępne, pozostają obecnie raczej ciekawostką. W grze nadal pozostaje Apple, które prędzej czy później będzie zmuszone wypuścić swojego składanego iPhone’a. Z każdym rokiem technologia występująca w tego typu urządzeniach jest coraz bardziej zaawansowana, dzięki czemu składane smartfony, powinny nas zaskoczyć jeszcze wieloma ciekawymi funkcjami.
Chwilowa moda, czy przyszłość?
Składane smartfony na sklepowych półkach goszczą coraz częściej i wydaje się, że obecnie jest to naturalny kierunek rozwoju dla bardziej klasycznych konstrukcji. Czy za kilka lat składane smartfony będą standardem, czy raczej ciekawostką, która wytrzymała tylko kilka lat? Czas pokaże, ponieważ wiadomo, że najważniejsze, aby całość spinała się finansowo w kieszeni producentów. Czy stoimy w przedsionku składanej rewolucji? Wydaje się, że tak, jednak na pełną odpowiedź musimy jeszcze zaczekać.