Prawidłowe ładowanie baterii w smartfonach — taktyki ładowania

Prawidłowe ładowanie baterii w smartfonach — taktyki ładowania

Nowa bateria w smartfonie po około 500 pełnych cyklach ładowania-rozładowania może stracić nawet 25% swojej pojemności względem początkowej. Natomiast mniej więcej kolejne 25% pojemności akumulatora można stracić już po trzystu kolejnych cyklach pełnego ładowania i rozładowania. Nie wnikając w istotę procesów chemicznych i elektrycznych zachodzących w akumulatorze podczas ładowania, wpłynięcie na tempo “degradacji” akumulatora (i dłuższe utrzymanie akceptowalnych parametrów jego pojemności) jest możliwe, jeśli będziesz go prawidłowo ładować.

Temperatura

Idealna temperatura otoczenia podczas ładowania smartfona to około +20 stopni. Jednak ponieważ w życiu nic nie jest idealne, pożądane (a raczej konieczne) jest ładowanie smartfona w temperaturze otoczenia nie niższej niż +10 stopni i nie wyższej niż +40 stopni. Jeśli więc przychodzisz z zimna, nie stawiaj od razu smartfona na ładowanie. Pozwól mu pozostać przez jakiś czas w temperaturze pokojowej. Jednak w okresie letnim należy unikać przegrzania i nigdy nie pozostawiać gadżetu pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych podczas ładowania.

Pełne rozładowanie

Bateria nie powinna być całkowicie rozładowana do 0%. Po całkowitym rozładowaniu akumulatora, w momencie rozpoczęcia ładowania, chociaż kontroler ogranicza dostarczane do niego napięcie, nadal możliwy jest gwałtowny wzrost temperatury akumulatora, co może doprowadzić do awarii akumulatora, spalenia lub pęknięcie obudowy.

“Taktyka” ładowania

Tutaj również nie ma zgody wśród ekspertów, ale optymalną taktyką jest “20-80”. Oznacza to, że zaleca się rozładowanie smartfona do poziomu nie większego niż 20%, postawienie go na ładowanie i naładowanie do 80%. Z pozoru nie jest to problem, ale w grę wchodzą dwie subtelności. Po pierwsze, czy 60% naładowania wystarczy na cały dzień. Po drugie, kwestia śledzenia, kiedy smartfon zostanie rozładowany do 20% i naładowany do 80%. W pierwszym przypadku wszystko zależy od tego, jak intensywnie korzysta się ze smartfona. W drugim przypadku pomóc mogą specjalne aplikacje, które “powiedzą”, kiedy bateria osiągnie określony procent naładowania.

Jest też popularna taktyka alternatywnego ładowania — “50-70”. To znaczy, że nie trzeba pozwalać, aby ładunek akumulatora spadł poniżej 50% i ładować go do poziomu nie wyższego niż 70%. Uważa się, że ta taktyka może przedłużyć żywotność baterii dwukrotnie, a nawet więcej. Trzeba będzie jednak ładować smartfon kilka razy dziennie, więc ta taktyka nadaje się tylko dla osób, które przez cały dzień mają w pobliżu gniazdko lub stację dokującą i są gotowe nieustannie ładować swój gadżet. W tym przypadku również nie obejdzie się bez aplikacji śledzących poziom baterii.

Urządzenie ładujące

Smartfon można ładować tylko za pomocą “natywnej” ładowarki dołączonej do smartfona. Korzystając z “natywnej” ładowarki (która jest zaprojektowana dokładnie dla Twojego smartfona pod kątem prądu wyjściowego i napięcia), na pewno nie skrócisz czasu pracy baterii swojego smartfona, a wręcz go przedłużysz. Jeśli “natywna” ładowarka uległa awarii, należy znaleźć inną ładowarkę o takich samych parametrach prądu wyjściowego i napięcia jak te podane na korpusie “natywnej” ładowarki.

Nie należy korzystać ze smartfona podczas ładowania

Jeśli korzystasz ze smartfona podczas ładowania (oglądanie filmów, przeglądanie stron internetowych itp.), powoli “zabijasz” baterię. Oznacza to, że podczas procesu ładowania akumulator jednocześnie się rozładowuje. Takie “bujanie” ma negatywny wpływ na żywotność baterii smartfona.

Przestrzeganie tych prostych zasad prawidłowego ładowania smartfona nie jest trudne. Pozwoli to zachować pojemność i wydajność wbudowanego akumulatora, a tym samym przedłużyć żywotność smartfona bez konieczności jego przedwczesnej wymiany.

Składany smartfona, pieśń przyszłości czy chwilowa moda?
Jaki smartfona wybrać w konkretnej półce cenowej?
Smartfon dla dziecka – czy warto go kupić?