Laptop jest podobny do komputera i należy o niego dbać i obchodzić się z nim ostrożnie. Jeśli podejrzewasz, że Twój laptop jest uszkodzony, skontaktuj się z serwisem, który będzie w stanie zdiagnozować problem.
Nagłe wyłączenie to bardzo nieprzyjemny objaw, który wymaga szybkiej reakcji. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom losowych wyłączeń. Co powoduje nagłe wyłączanie się laptopa?
Procesor się przegrzewa
Przegrzewanie się procesora w laptopach to najczęstszy problem. Szczególnie często dotyka on notebooków Acer z procesorem AMD.
W BIOS dostępna jest ochrona, która wyłącza lub restartuje laptopa w przypadku przekroczenia maksymalnej dostępnej temperatury, dzięki czemu procesory nie spalają się z powodu przegrzania.
Intel ma własne zabezpieczenie przed przegrzaniem w nowych procesorach, które nie restartuje ani nie wyłącza laptopa, tylko po prostu resetuje częstotliwość.
Temperaturę laptopa można sprawdzić np. za pomocą programu Everest. Jeśli program pokazuje wysoką temperaturę, a procesor tratuje się, należy pilnie przeprowadzić czyszczenie laptopa, wymienić pastę termiczną i dokonać kontroli stanu układu chłodzenia
Karta graficzna w laptopie jest przegrzana i uruchamia się ochrona
Sytuacja jest taka sama jak w przypadku procesora. W przypadku przekroczenia maksymalnej dostępnej temperatury zabezpieczenie zostaje uruchomione i laptop się wyłącza.
Występuje to często podczas grania w gry na miękkiej powierzchni (kanapa, dywany itp.). Cząsteczki puchu blokują kratki na spodzie laptopa i utrudniają normalny przepływ powietrza. Powoduje to wzrost temperatury wewnętrznej notebooka, ponieważ system chłodzenia po prostu sobie nie radzi i uruchamia zabezpieczenie.
Nieprawidłowe działanie baterii (jeśli laptop wyłącza się na zasilaniu bateryjnym)
Jeśli Twój laptop działa z sieci bez zarzutu, nie wyłącza się, nie restartuje, jednak podczas pracy na zasilaniu bateryjnym nagle się wyłącza, to prawdopodobnie jest to problem z baterią lub kontrolerem poziomu baterii.
Możesz spróbować sprawdzić styki na akumulatorze, może coś się tam dostało, ale w 99% przypadków jest to problem z akumulatorem i nie można obejść się bez centrum serwisowego.
Problemy z dyskiem twardym
Jeśli po wyłączeniu komputera słyszysz dziwne odgłosy, skrzypienie lub klikanie, to najprawdopodobniej Twój dysk twardy powoli umiera. Jest to szczególnie częste w przypadku starszych laptopów, które mają więcej niż 5 lat.
Zaleca się zapisanie wszystkich ważnych informacji na dysku flash USB lub na serwerach w chmurze i kontakt z centrum serwisowym.
Laptop zatkany jest kurzem
Innym powodem, dla którego laptop może się wyłączyć, jest jego zapchanie. Temperatura wewnętrzna wzrasta, uruchamiając zabezpieczenie przed przegrzaniem. Konieczne jest wyczyszczenie laptopa.
Co się stanie, jeśli Twój laptop nagle się wyłączy?
- Jeśli komputer przenośny wyłącza się z powodu problemu z procesorem, może to spowodować jego uszkodzenie, to samo dotyczy karty graficznej.
- Każde nieprawidłowe wyłączenie powoduje uszkodzenie dysku twardego. Systematyczne wyłączanie może spowodować awarię dysku twardego i konieczność jego wymiany.
- Jeśli laptop jest zapchany kurzem, temperatura procesora, karty graficznej i temperatura wewnętrzna notebooka wzrasta ze względu na to, że układ chłodzenia nie pracuje z pełną wydajnością. Z kolei wzrost temperatury może uszkodzić każdą część laptopa.
- Nagłe wyłączenie laptopa może skutkować pojawieniem się czarnego ekranu lub niebieskiego ekranu śmierci.
Jeśli nie możesz rozwiązać problemu samodzielnie, rozsądnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z centrum serwisowym.