Czy twój laptop zaczyna zwalniać lub nawet całkowicie zawieszać podczas pracy? Być może jest zbyt ciepły i jego komponenty nie mogą swobodnie pracować. Przegrzany laptop jest częstym powodem obniżenia wydajności. W poniższym artykule wyjaśnimy, dlaczego laptop się grzeje i jak temu zaradzić.
Dlaczego laptop się grzeje?
W odróżnieniu od masywnych komputerów stacjonarnych laptopy mają mało miejsca na rozmieszczenie komponentów. Niektóre modele laptopów ważą niecałe dwa kilogramy. Tymczasem komputery stacjonarne mogą ważyć nawet ponad 10 kilogramów. Dlatego laptop łatwo nagrzewa się podczas wykonywania wymagających prac. Wszystkie części laptopa znajdują się blisko siebie i nagrzewają wzajemnie podczas oddawania ciepła.
Temperatura urządzenia mobilnego może wzrosnąć niezwykle szybko podczas grania, edytowania filmów lub wydobywania kryptowalut. Nagrzany laptop może działać nieprawidłowo lub po prosto spowolnić.
Kilka sytuacji, w których laptop może zacząć się grzać:
- Otwory wentylacyjne urządzenia są zasłonięte i nie może odprowadzić ciepła z wnętrza obudowy (zdarza się, gdy umieścimy laptopa na miękkiej i nierównej powierzchni, takiej jak na przykład materac);
- Wnętrze laptopa jest zatkane kurzem, włosami lub innego rodzaju brudem, który uniemożliwia schłodzenie urządzenia;
- Mogą wystąpić problemy techniczne, takie jak zużyta pasta termiczna, uszkodzona bateria laptopa lub uszkodzony procesor.
Skąd możemy wiedzieć, że laptop się przegrzewa?
Na ogół laptop w spoczynku nie powinien mieć więcej niż 40-50 stopni. Oczywiście temperatura podczas zabawy przy wymagającej grze będzie wyższa od temperatury podczas przeglądania prasy w internecie ze względu na złożone zadania, które komputer wykonuje podczas odtwarzania rozgrywki. Jednak istnieją pewne limity. Kiedy przyłożymy rękę do obudowy laptopa, poczujemy ciepło. Oznacza to, że pracuje na wysokich obrotach. Nie powinniśmy jednak czuć gorąca. Tak się może zdarzyć, jeśli temperatura urządzenia przekroczy 80 lub 90 stopni. Długotrwałe wystawienie sprzętu na działanie ekstremalnie wysokiej temperatury może uszkodzić jego procesor.
Najprostszym sposobem na kontrolowanie prawidłowej temperatury jest zainstalowanie specjalnej aplikacji, która na bieżąco mierzy wewnętrzną temperaturę komputera. Możemy również zauważyć pewne niepokojące oznaki na własną rękę. Na przykład:
- Prędkość laptopa znacznie spowolniła;
- Aplikacje zaczynają się zawieszać;
- Laptop nagle się wyłącza lub wyświetla komunikaty o błędach systemowych;
- System chłodzenia pracuje o wiele głośniej niż zwykle.
Głośna praca wiatraka w laptopie
Głośna praca wentylatorów w komputerze oznacza, że urządzenie się przegrzewa i robi wszystko, aby obniżyć temperaturę. Przyczyny przegrzania sprzętu mogą być różne. Najczęściej wynikają z tego, w jaki sposób korzystamy z naszego laptopa. Laptop może się przegrzać również podczas obsługi wymagających aplikacji, czy też gier. Wszystkie zadanie, które wymagają od laptopa wysokiego poboru prądu, mogą zwiększyć temperaturę urządzenia i przyspieszyć pracę wentylatora. Dynamiczne i głośne działanie wiatraków nie zawsze jest powodem do zmartwień.
Co zrobić, gdy laptop się grzeje:
- Sprawdź, czy otwory wentylacyjne nie zostały niczym zasłonięte;
- Wyczyść laptopa z kurzu i drobnego brudu;
- Zmień pastę termiczną na nową.
Jak można zapobiec przegrzewaniu się laptopa:
- Podczas korzystania z laptopa ustaw go na twardej i stabilnej powierzchni;
- Jeżeli zauważysz zabrudzenia w otworach wentylacyjnych, przeczyść urządzenie;
- Staraj się używać laptopa w chłodnym otoczeniu.