The Sims – na czym polegał fenomen i sukces gry?

The Sims – na czym polegał fenomen i sukces gry?

The Sims opanowały cały świat, to nie jest wątpliwe, każdy to wie. Uśmiech na twarzach wywołuje wielki na całym wieżowcu poster z The Sims czy samochód lub nawet autobus w stylu The Sims, gdzie nie spojrzeć, tam tylko Simy, nawet takie duże kartonowe w sklepach. Simy na rynek gier komputerowych już tak dobitnie wkroczyły na początku drugiego tysiąclecia naszej ery, można by rzec, że rozpoczęły nową erę gier komputerowych i symulacji.

Jak to naprawdę jest, dlaczego pokochaliśmy The Sims? Są i przeciwnicy i wielcy fanatycy, wszyscy w różnym wieku i o różnej płci, nie ma odgórnie określonej zasady, która mówi kto tak naprawdę może grać w Simy, oprócz wymagań wiekowych, które są lekko nie adekwatne do gry, po prostu za wysokie. Ci po stronie „The Sims są dla małych dziewczynek” całkowicie nie mają racji, gdyby się przyjrzeć, widać, że wirtualny świat Simów w większej mierze opanowali chłopcy i to w wieku nastoletnim. Natomiast Ci, którzy są po drugiej stronie czyli „The Sims to innowacja” nie mijają się z prawdą. Simy wprowadziły wielką rewolucję w świecie gier, to pierwsza tak wiernie odwzorowana symulacja ludzkiego życia.

The Sims jest bardzo dobre w szczególności od trzeciej generacji, bardzo dobrym narzędziem do rozwijania swoich umiejętności i różnych pasji, począwszy od projektowania mody przez architekturę na projektowaniu wnętrz kończąc. Między tym przewijać może się także projektowanie ogrodów a nawet reżyseria więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Z pewnością dziewczyny będą zainteresowane projektowaniem mody. Bardzo rozbudowany edytor postaci w grze pozwala na tworzenie bardzo ciekawych, unikalnych i co ważne modnych postaci. Zaczynając od płci, wieku, posturze ciała i koloru skóry idąc przez szereg fryzur bez i z ozdobami, zmieniając dowolnie ich kolor, następnie przez szereg ubrań na każdą okazję w różnych częściach ciała, na charakterze kończąc. Ostatecznie da się zauważyć, że w internecie jest niezliczenie wiele cudów kreatorskich graczy, a między nimi pojawiają się także chłopaki ze swoimi dziełami – dalej mając na myśli projektowanie mody. Dla bardziej zaawansowanych są to takie wirtualne modelki.

A co z architekturą? Szeroki i obszerny tryb budowy domu pozwala na tworzenie prawdziwych pałaców w grze. Zaczynając od formowania terenu na naszej działce, stawiania pierwszych fundamentów, stawianiu ścian i wykończeniu budynku kończąc. Dając się ponieść własnej wyobraźni można stworzyć pokaźną liczbę projektów architektonicznych domów mieszkalnych jak i budynków publicznych, z ograniczoną ilością przeszkód. To gracz zdecyduje o całkowitym kształcie domu, jego kolorze i wyglądzie. Gdzie znajdą się okna, drzwi, płot, balustrady, schody, ściany wewnątrz, podłoga i pokrycie ścian i wiele innych, patrząc na prace graczy można naprawdę być wniebowziętym. Gra pozwala rozwijać przyszłym architektom swoje umiejętności, pozwala tworzyć im takie portfolio swoich projektów tylko, że w bardzo łatwy sposób w 3D bez umiejętności obsługiwania skomplikowanych programów. To wszystko tak samo tyczy się projektantów wnętrz. Dzięki prawie nieskończonemu katalogowi obiektów i przedmiotów domowych, nie wspominając o dekoracjach mogą stworzyć niepowtarzalne i całkiem oryginalne pomieszczenia, największymi polami do popisu są sypialnie, pokoje dziecięce oraz kuchnia i salon, jedynym ograniczeniem jest własna pomysłowość i wyobraźnia.
Pozostając przy domach, pomówmy o ogrodach. Niejeden botanik by się zachwycił wyborem kwiatów, krzewów czy drzew a nawet kamieni. Także w tym przypadku wszystko zależy tylko od pomysłu gracza, jego pasji. Tylko on decyduje jak będzie wyglądał ogród, nie ma żadnych przeszkód by stworzyć wspaniałą altankę wśród zagajnika, czy piękny taras przy basenie, dając się ponieść samemu sobie można wyczarować coś wspaniałego.

Ci, którzy w przyszłości chcą zostać scenarzystami, filologiem (lektor filmowy), czy reżyserem to jest ich prawdziwy skarb. Gra posiada funkcję kamerzysty, uruchamiając ją gracz dzięki nieskomplikowanym skrótom klawiszowym może spowodować dynamiczne przejście z miejsca na miejsce, ciekawy obrót kamery czy nawet oddalić kamerę do nieba, lub po same podłoże. Ćwicząc swoje umiejętności gracze tworzą naprawdę wspaniałe filmy, wystarczy mała obróbka a mamy prawdziwe dzieło warte Oscara.

Gra nikogo nie ogranicza, wprost sama narzuca na nas swoją prostotę i funkcjonalność, to na co nam wszystkim pozwala między innymi powyżej opisane funkcje, powoduje, że przyszli architekci i projektanci mogą pogłębiać swoje talenty, jeszcze bardziej mogą przekonać się do gry, po prostu pokochać ją i zostać przy niej na długie lata. Ogółem mówiąc, sam fakt, że Simy są tak piękną i ciekawą grą wartą polecenia, tak wciągającą i pozwalającą oderwać się od codziennego świata, odreagować na swoich podopiecznych, pomieszać wiele w ich życiu – po prostu być wielkim panem, powoduje, że gracz nie może oderwać się od niej, powstaje wielkie przywiązanie w nas do gry.

Ten artykuł kieruję do każdego kto jest przeciwnikiem Simów i nie ma pojęcia dlaczego tak naprawdę ubóstwiamy naszych ludzików, którzy sobie żyją a my się nimi opiekujemy, oraz dla tych, którzy chcieliby poznać tę grę, ale mają pewne obawy. Mam nadzieję, że ktokolwiek zrozumiał, że The Sims to nie gra dla dziewczynek, które nie mają co robić lub dla chłopaków, którzy nie mają kumpli i są nieudacznikami. Ma coś w sobie, że przyciągnie każdego chociaż na chwilę, ale nie każdego przekona do siebie. My, wielcy fani kochamy tę grę za wszystko, co nam daje, za wszystko co w niej dobre.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?