Ultrabook do gier do 5 tysięcy złotych

Ultrabook do gier do 5 tysięcy złotych

Wybór ultrabooka wiąże się prawie zawsze z pewnymi kompromisami i to bez względu na to do jakich zastosowań będzie on używany. Jednak wielu użytkowników poszukuje tego typu komputerów z uwagi na ich dużą mobilność i szerokie spektrum zastosowań. W ostatnich latach ultrabooki nie ustępują swoją konfiguracją miejsca tradycyjnym laptopom, niemniej jednak za dobry sprzęt przyjdzie nam zapłacić nieco więcej.

Ultrabook do grania

Jak wiadomo ultrabooki z założenia nie są przeznaczone do gier komputerowych, ale nie oznacza to, że nie można na nich grać w ogóle. Mocniejsze sprzęty pozwolą uruchomić nawet bardziej wymagające tytuły i chociaż tego typu komputer nie będzie rozwiązaniem idealnym dla gracza, to, jeżeli przed grami nie stawiamy zbyt wysokich wymagań, może sprawdzić się całkiem dobrze. W ofercie mamy bowiem sporo sprzętu, które konfiguracja jest na tyle mocna, że można uruchamiać na nich gry. Ja zdecydowałem się na opisanie ultrabooków 14 calowych. Mają one większy ekran niż tradycyjne 13-tki, a jednocześnie w pełni zachowują mobilność. Z 14 calowych komputerów na uwagę, moim zdaniem zasługuję ASUS, który już od lat sprawdza się na rynku laptopów w ogóle.

To jest model, który możemy dostać w przeróżnych konfiguracjach – od bardzo ubogiej, która świetnie sprawdzi się w zastosowaniach biurowych, po bardzo zaawansowaną, którą możemy przeznaczyć na gry.

Przy tych wszystkich konfiguracjach laptop zachowuj swój mobilny rozmiar i lekkość. Oczywiście i bardziej zaawansowane i wydaje podzespoły tym cena jest wyższa, jeżeli jednak zdecydujemy się zapłacić więcej z pewnością nie będziemy tego żałować. Na co zatem zwracać uwagę.

Dysk twardy

Obecnie coraz bardziej popularne stają się dyski SSD, które zapewniają zdecydowanie szybsze działanie niż ich starsze odpowiedniki. Za dysk SSD trzeba oczywiście dopłacić, ale warto zauważyć, że ceny tego rodzaju dysków spadają i są już zdecydowanie niższe, niż jeszcze kilka lat temu. Jeżeli nie zależy nam na przechowywaniu dużej ilości danych, lub jesteśmy skłonni przechowywać je na dysku zewnętrznym, możemy zakupić model z dyskiem o pojemności 128GB. To znacznie obniży cenę naszego sprzętu a pozwoli jednocześnie cieszyć się dobrą prędkością odczytywania i zapisywania danych.

Oczywiście, jeżeli na komputerze przechowujemy sporo muzyki, filmów czy zdjęć, taka pojemność nie będzie wystarczająca, dysk szybko się zapełni, a korzystanie z komputera będzie uciążliwe. Warto wówczas pomyśleć o wiekszym dysku np. 256GB a nawet 512GB. Skorzystaj z ofery ultrabooka ASUS ZenBook UX410UA z dyskiem twardym 512 GB SSD SATA III. Jeżeli na komputerze będziemy chcieli uruchomić gry, warto zainwestować w większą powierzchnie dyskową, jak wiadomo niektóre pozycje wymagają sporo przestrzeni.

Pamięć operacyjna

Dzisiaj, sensowną, minimalną propozycją dla każdego sprzętu jest pamięć 8GB, choć, oczywiście możemy dostać laptopy, który posiadają 4GB pamięci. Warto zauważyć, że dzisiejsze smartfony posiadają 2GB pamięci, a niektóre nawet 4 czy 6. Komputer ma spełniać zadania bardziej skomplikowane, bardziej zaawansowane, których na smartfonie wykonać się nie da, lub jest to uciążliwe. Jeżeli ma spełniać te zadania dobrze, to musi mieć do tego solidne podstawy sprzętowe, a pamięć 8GB taką podstawą będzie. Warto również zauważyć, że im więcej pamięci tym lepiej.

W opisywanym modelu możemy wybrać komputer z pamięcią nawet 16GB. Kup ultrabook ASUS ZenBook UX410UA z pamięcią 16GB. Jeżeli zależy nam na zapasie pamięci, a jednocześnie chcemy trochę zaoszczędzić, możemy zdecydować się na model z pamięcią 12GB. Jest rozwiązanie optymalne – jakość do ceny.

Karta graficzna

W przypadku komputerów przeznaczonych do grania nie ma tutaj kompromisów i zawsze bierzemy to co jest najlepsze. Jeżeli jednak nasz laptop będzie używany do pracy biurowej, ten parametr nie będzie miał dla nas żadnego znaczenia i warto wziąć zintegrowaną kartę graficzną, która nie podniesie ceny naszego sprzętu.

W przypadku omawianego modelu mamy do dyspozycji sprzęt z kartą Intel HD Graphics 620, oraz bardziej rozbudowany, a zatem droższy z kartą Grafika: NVIDIA GeForce 940MX, + Intel HD Graphics 620.

Procesor

Oczywiście w tym przypadku mamy do czynienia z intelem, a nasz wybór może paść na procesor i3, najsłabszy, i5 oraz i7. Oczywiście im lepszy procesor tym lepiej, ale też nie ma co przesadzać. Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem będzie procesor i5, jako ten do wszystkiego. Niemniej jednak, jeżeli komputer będzie nam służył tylko do zastosowań biurowych oraz rozrywki w postaci oglądania filmów, słuchania muzyki, czy nawet grania w mało wymagające gry, to procesor i3 w zupełności wystarczy. Sprawdź aktualną cenę ultrabooka ASUS ZenBook UX410UA z procesorem Intel Core i3.

W przypadku naszego modelu konfiguracji jest naprawdę sporo. Możemy wziąć słaby proces, duży dysk i dużą pamięć, możemy też skupić się na procesorze kosztem dysku, ostatecznie możemy wziąć wszystko co najlepsze i cieszyć się ultrabookiem do wszystkich rozwiązań. Reasumując nasz komputer może kosztować od niespełna 3000 zł to ponad 5000 z w najwyższej konfiguracji. Rozstrzał jest więc spory, ale też różnice pomiędzy skrajnymi modelami są bardzo duże.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?