Pomocy! Zhakowano mi konto! Co teraz zrobić?

Pomocy! Zhakowano mi konto! Co teraz zrobić?

Czy uważasz, że haker włamał się do Twojej aplikacji pocztowej? A może obawiasz się, że zrabował Twoje dane osobowe? Musisz zareagować natychmiast, aby ograniczyć szkody. A jeśli zostałeś zhakowany, lepiej nie zostawiać niczego przypadkowi. W tym artykule wyjaśniamy krok po kroku, co należy zrobić.
Wyobraź sobie, że pewnego dnia wracasz do domu i odkrywasz, że włamywacz okradł Twój dom. Natychmiast zgłosiłbyś to na policję i chciałbyś poprawić swoje bezpieczeństwo w domu, aby to się nie powtórzyło. To samo jest z hakowaniem.
Każdy, kto został zhakowany, powinien mieć takie same odruchy i podjąć natychmiastowe i ważne kroki. Całe Twoje cyfrowe życie jest jak wielka pajęcza sieć. Wszystkie wątki są ze sobą powiązane. Jeśli haker dostanie się do Twojego programu pocztowego, może bardzo szybko uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego.

Skąd wiesz, że zostałeś zhakowany?

Hakerzy używają różnych technik do atakowania swoich ofiar. Na przykład, mogli oni znaleźć lukę w usłudze lub aplikacji, z której korzystasz. Mogli również wykraść dane Twoje i tysięcy innych osób, wchodząc do bazy danych firmy. W tym drugim przypadku informacja zostanie opublikowana w mediach, a Ty zostaniesz szybko poinformowani o tym, co należy zrobić. Odzyskanie danych leży w gestii dostawcy. Na przykład, bank może wysłać Ci nową kartę kredytową.
Nie jest jednak łatwo wykryć hakerów, zwłaszcza jeśli zaatakowali Cię za pośrednictwem aplikacji lub oprogramowania. Zazwyczaj robią wszystko, by pozostać niewidocznymi. Czy widzisz nieznaną transakcję na swoim koncie bankowym? Sprawdź powód wypłaty, nawet jeśli jest to niewielka kwota. Możliwe, że jest to po prostu zakup, którego nie rozpoznałeś od razu, ale może to być również dzieło hakera. Oznacza to, że mają oni dostęp do Twojego konta i mogą to zrobić ponownie.
Powinieneś również uważać na podejrzane wiadomości w swojej skrzynce pocztowej. Hakerzy regularnie wysyłają wiadomości phishingowe, aby próbować się do Ciebie włamać. Ale również regularnie sprawdzaj folder z wysłanymi mailami. Czy pamiętasz, jak wysyłałeś te wszystkie maile? Jeśli jeden z Twoich znajomych powie Ci, że otrzymał od Ciebie dziwną wiadomość, możesz być pewien, że haker używa Twojego adresu do wysyłania wiadomości phishingowych do Twoich kontaktów.
Kiedy już wiesz na pewno, że zostałeś zhakowany, jest kilka kroków, które powinieneś podjąć, aby ograniczyć szkody dla siebie i swoich kontaktów. Nawet w przypadku włamania na dużą skalę nie można być zbyt ostrożnym, stosując się do poniższych wskazówek.

1. Skanuj swój komputer w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania.

Jeśli zostałeś zhakowany, ryzykujesz, że złośliwe oprogramowanie zostanie zainstalowane na Twoim komputerze lub smartfonie bez Twojej wiedzy. Dlatego należy użyć dobrego oprogramowania antywirusowego do skanowania urządzenia. Wszystkie poniższe kroki na nic się nie zdadzą, jeśli nie zaczniesz od dobrego skanowania, które usunie całe złośliwe oprogramowanie, a tym samym odetnie połączenia między Twoim komputerem a hakerem.
Hakerzy nie tylko chcą dostać się do Twojego komputera, ale także poszukują danych osobowych i poufnych. Nawet jeśli to Twój adres e-mail został zhakowany, powinieneś najpierw sprawdzić swoje urządzenie pod kątem wirusów. W najlepszym przypadku będzie to szybkie i skanowanie zablokuje każdą próbę włamania. Ale zawsze należy upewnić się, że żaden haker nie może szpiegować cię pierwszy.

2. Zmień swoje hasła.

Twój program antywirusowy nie znalazł żadnego złośliwego oprogramowania? Świetnie! Teraz musisz zmienić wszystkie swoje hasła. Jeśli nie masz już dostępu do swojego programu pocztowego, powinieneś skontaktować się bezpośrednio z jego dostawcą. Zresetuj swoje hasło i zmień je na bardziej skomplikowaną kombinację, której hakerzy nie znajdą.
Rozważ również zmianę pytania bezpieczeństwa. I wybierz odpowiedź, która nie jest od razu jasna dla wszystkich. Na przykład, wiele osób na pytanie “jakie jest Twoje ulubione jedzenie” odpowie “pizza” lub “frytki”. Nawet imię Twojego zwierzaka można łatwo znaleźć w mediach społecznościowych.
Na koniec, warto również zmienić hasła do innych kont. Szczególnie jeśli często używasz tej samej kombinacji, co nie jest dobrym pomysłem. Prawdopodobnie przez lata wielokrotnie używałeś swojego adresu, aby założyć konto na portalach społecznościowych, w firmach internetowych lub w usługach online. Mając dostęp do Twojego adresu e-mail, hakerzy mogą łatwo dostać się do wszystkich Twoich powiązanych kont.

3. Powiadom swoje kontakty.

Jeśli włamano się do Twojego oprogramowania pocztowego, powinieneś poinformować wszystkie swoje kontakty. Po pierwsze, poproś ich, aby nie otwierali żadnych ostatnich wiadomości otrzymanych z Twojego adresu e-mail. Hakerzy często używają zhakowanych adresów do wysyłania wiadomości phishingowych, ponieważ Twoi przyjaciele i rodzina są przyzwyczajeni do ufania wiadomościom, które im wysyłasz.
Możesz również doradzić im, aby sprawdzili swoje urządzenie za pomocą oprogramowania antywirusowego. W końcu nie wiesz, jak długo hakerzy mają dostęp do Twojego konta. Twoje kontakty mogły już zostać zainfekowane.

4. Regularnie sprawdzaj swoje operacje bankowe.

Przez jakiś czas po włamaniu regularnie sprawdzaj, czy na Twoim koncie bankowym nie ma niepożądanych ruchów. Nawet proste włamanie do Twojego narzędzia pocztowego może spowodować kradzież informacji o Twojej karcie kredytowej. Hakerzy mogą dostać się bardzo głęboko w Twoje cyfrowe życie. Jeśli zauważysz dziwną transakcję, natychmiast powiadom swój bank.
Najlepszą rzeczą do zrobienia jest skontaktowanie się z bankiem tak szybko, jak zdajesz sobie sprawę, że jesteś ofiarą hakera. W ten sposób instytucja bankowa może wysłać Ci nową kartę, z nowymi kodami, a haker nie będzie miał szans na dokonanie zakupów na Twoje nazwisko.

5. Zgłaszanie poważnych przestępstw.

Jeśli włamywacz wszedłby do Twojego domu, powiadomiłbyś bezpośrednio policję, ponieważ sprawcy popełnili przestępstwo. W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość również powinna być traktowana jak przestępstwo. Dlatego nie wahaj się powiadomić policji w przypadku poważnego wykroczenia. Coraz więcej osób staje się ofiarami kradzieży tożsamości.
Policja może przeprowadzić dochodzenie, aby upewnić się, że Twoje dane nie są wykorzystywane w niewłaściwy sposób. Dlatego należy zebrać jak najwięcej dowodów na rzekomą kradzież tożsamości. Mogą to być listy od firm windykacyjnych, wnioski o abonament i oczywiście wyciągi bankowe.

6. Zoptymalizuj swoją ochronę.

Zostałeś zhakowany, nie możesz tego zmienić. Możesz jednak zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji. Dlatego sprawdź, w jaki sposób hakerzy uzyskali dostęp do Twojego urządzenia, adresu e-mail lub konta bankowego. Twój komputer może nie być wystarczająco chroniony. Oprogramowanie zabezpieczające może też być nieaktualne.
Jednak nie tylko komputer wymaga ochrony, ale również smartfon i tablet. Dlatego należy instalować tylko te aplikacje, które są certyfikowane przez dostawców sklepów z aplikacjami (App Store w systemie iOS i Play Store w systemie Android). Pobranie programu antywirusowego na smartfona jest również bardzo dobrym pomysłem. Ponadto, usługi w chmurze stanowią również niezłą furtkę dla hakerów, więc sprawdź, czy Twój dostawca chmury ma dobrą reputację.

7. Chroń siebie i swoją rodzinę.

Jeśli zastosujesz się do powyższych kroków, zrobisz wszystko, co możliwe, aby zminimalizować szkody. Wzmocnij swoje zabezpieczenia, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji, ale nie jest to w 100% gwarantowane. Nasze życie jest w coraz większym stopniu połączone z Internetem, który stanowi ogromny plac zabaw dla hakerów. Wpływ na życie Twoje i Twojej rodziny może być znaczący. Czy myślałeś kiedyś o wykupieniu ubezpieczenia cyfrowego?

Jaka będzie najlepsza bramka sms dla firmy?
Co powinien mieć dobry komputer do gier?
Jaki monitor do komputera wybrać?

Dodaj komentarz