Istnieje wiele darmowych komunikatorów głosowych, które stworzone zostały z myślą o graczach. Można tu wymienić takie programy jak TeamSpeak, Mumble czy właśnie Discord. To ten ostatni przeżywa teraz świt swojej popularności i przyciąga miliony użytkowników. Wszystko to dzięki prostej obsłudze i niespotykanie rozbudowanym możliwościom. Stworzenie i moderowanie serwera nie jest żadnym problemem, a jednocześnie mogą z niego korzystać setki osób! Tylko od czego zacząć?
Konfiguracja własnego serwera Discord – krok po kroku
1. Aplikacja czy przeglądarka?
Discord działa zarówno w przeglądarkach internetowych, jak również jako osobna aplikacja, którą można zainstalować na komputerze czy telefonie. Oba warianty mają swoich zwolenników i przeciwników. Są również osoby, które korzystają z obu możliwości.
Zasadniczo różnice są tu niewielkie, warto więc kierować się własną wygodą i preferencjami.
2. Rejestracja i stworzenie serwera
Po włączeniu Discorda pojawi się standardowe okienko do logowania i rejestracji. Należy założyć tu konto postępując zgodnie z przedstawionymi instrukcjami. Całość zajmuje ok. 2 minut.
Pierwszym co pojawi się po zalogowaniu będzie pytanie o cel użytkownika. Można tu wybrać dołączenie do istniejącego serwera lub założenie swojego serwera. Jeśli okno zostanie przez przypadek wyłączone, w celu stworzenia nowego serwera wystarczy kliknąć duży plus w lewym górnym oknie Discorda.
3. Wybór nazwy serwera i regionu
Element, który wielu osobom stwarza najwięcej problemów. Jaką nazwę wybrać? Kiedy dylemat ten zostanie zażegnany, ostateczną nazwę serwera należy wpisać w pustej rubryce. Obok znajduje się logo serwera. W dowolnej chwili można je zmienić poprzez wczytanie wybranej grafiki z dysku. Region serwera należy wybrać na podstawie swojego miejsca zamieszkania. Dla Polski będzie to oczywiście “Centralna Europa”.
4. Tworzenie i moderacja kanałów
Kiedy użytkownik znajdzie się już na swoim kanale, może być zaskoczony jego pustką. Na szczęście za chwilę to się zmieni!
Po lewej stronie znajduje się menu, do którego można dodawać dowolną liczbę kanałów tekstowych i głosowych, a także dowolnie je nazywać. Najczęściej poprzez ich nazwy określane są tematy, których dotyczą rozmowy na nim.
Ustawienia każdego kanału są indywidualne i rozległe. Można ustalić dowolny okres, który musi minąć przed kolejnymi wiadomościami wysłanymi przez tego samego użytkownika. Istnieje możliwość oznaczenia kanału jako “Tylko dla dorosłych” (NSFW). Zakładka “Uprawnienia” pozwala na nadawanie dostępu jedynie wybranym użytkownikom Discorda. Tutaj również ustawia się prywatność oraz zezwolenia nadane dowolnym rolom.
5. Ogólne ustawienia serwera
Żeby dostać się do ustawień serwera, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na jego ikonę i z rozwijanej listy wybrać “Ustawienia“. Tutaj można zmieniać logo, nazwę i region serwera. W zakładce “Podgląd” możliwe jest również stworzenie kanału AFK, na który automatycznie przenoszone będą nieaktywne osoby. Tutaj także włącza lub wyłącza się wiadomości powitalne dla nowych członków.
6. Przyznawanie ról dla wybranych użytkowników
Zakładka “role” jest jedną z ważniejszych w ustawieniach Discorda. Dobrze jest odpowiedzialnie przypisywać role i nie dawać zbyt dużej władzy obcym osobom.
Rola jaką jest Administrator daje dostęp do niemal wszystkich możliwości jakie ma właściciel serwera. Nie może jedynie całkowicie usunąć serwera.
Moderatorzy mogą usuwać niechciane wiadomości z ogólnych chatów i banować użytkowników, którzy łamią regulamin ustanowiony przez właściciela.
Każdej roli można przypisać dowolny kolor, dzięki czemu użytkownicy będą wyróżniać się na rozwijanej liście i podczas rozmowy. Pozwoli to zachować porządek na serwerze i sprawić, żeby był bardziej przejrzysty. Oprócz tego według własnego uznania można dawać poszczególnym rolom różne uprawnienia: banowanie użytkowników, zarządzanie kanałami, zarządzanie serwerem, wyświetlanie dziennika zdarzeń czy tworzenie zaproszeń błyskawicznych.
7. Moderacja serwera
Zakładka “Moderacja” niesie ze sobą wiele możliwości, które są szczególnie pożądane na większych serwerach. Odpowiednie zarządzanie dostępnymi opcjami pozwoli na zapanowanie nawet nad najliczniejszymi serwerami Discorda.
To tutaj ustawia się filtrowanie wiadomości pod kątem ich bezpieczeństwa oraz zgodności z regulaminem. Pozwala także na zadecydowanie jacy użytkownicy mogą wysyłać wiadomości tekstowe na kanałach. W tym miejscu warto także pomyśleć o zainstalowaniu bota, który ułatwia cały ten proces.
8. Zaproszenia
Kiedy wszystko jest już dopieszczone, nie pozostaje nic innego jak zaprosić nowych użytkowników, aby serwer nabrał życia! W tym celu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę serwera i wybrać opcję “Zaproś osoby“. Skopiowany link będzie przekierowywał bezpośrednio na ten kanał.
Jak rozwijać serwer Discorda?
Prowadzenie własnego serwera na Discordzie nie jest niczym trudnym i potrafi sprawić wiele przyjemności. Im więcej osób pojawi się na kanałach, tym więcej radości. Przy dużej liczbie użytkowników warto zadbać o porządek, chociaż mniejsze i większe kłótnie są nieuniknione. Tutaj pomocne może się okazać stworzenie prostego regulaminu, który każdy będzie musiał przestrzegać.
Dodatkowymi urozmaiceniami, które potrafią przyciągnąć nowych użytkowników jest automatyczne odtwarzanie muzyki czy stworzenie niestandardowych emotek. Ludzie uwielbiają takie dodatki i chętnie będą z nich korzystać!