Żyjemy w czasach, gdzie komunikacja za pomocą urządzeń elektronicznych jest czymś na porządku dziennym. Można śmiało rzec, że nieposiadanie takowego urządzenia jest sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Jak bowiem poinformujemy przełożonego o nagłym wypadku, małżonkę o późniejszym powrocie do domu czy wreszcie jak porozmawiamy z rodziną, będąc na drugim końcu świata? Często w tym celu stosuje się laptopy ze wbudowaną kamerką. Dzięki tak prostemu rozwiązaniu nasi bliscy mogą mieć pewność, że nic nam nie jest i mamy się świetnie. Co, jednak jeśli jakość obrazu nas nie zadowala?
Zastosowania kamerki internetowej
Ostatnie wydarzenia na świecie związane z COVID-19 sprawiły, że zapotrzebowanie na kamerki internetowe wzrosło. Dzieje się tak, ponieważ sporo osób zaczęło pracować zdalnie. Zdalne są również zajęcia szkolne, a i po owych zajęciach uczniowie nierzadko spędzają czas wolny przed kamerkami. Warto również zauważyć, że ze względu na czas spędzany w domach ludzie śmielej zaczęli nagrywać na takie platformy jak YouTube. Jak nie trudno zauważyć, zastosowań kamerka internetowa posiada wiele. Niech poniższa lista nakreśli nieco więcej przykładów:
- Spotkania firmowe
- Szkolenia/Bootcampy
- E-lekcje
- Zwykłe rozmowy
- Nagrywanie (np. vlogów)
- Kontrola pomieszczeń
- Ogólne transmitowanie na różnych platformach
Spośród wyżej wymienionych zastosowań są takie, do których wystarczy nam zwykła kamerka wbudowana w laptopie, ale są również i takie, które wymagać będą lepszej płynności obrazu.
Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.
Przy zwykłym korzystaniu z kamerki internetowej z pewnością wystarczy nam kamera wbudowana w laptopie. Problem pojawia się wtedy, gdy przychodzi nam nagrać jakiś materiał czy też uruchomić pierwszą transmisję na żywo, np. na Twitchu. W takim przypadku nawet zewnętrzna kamerka na USB może być niewystarczająca. Musimy wiedzieć, że nierzadko wyposażone są one w słabej jakości mikrofon, co powinno zmusić nas do dodatkowych kosztów. Na całe szczęście ceny mikrofonów nie są wielkie, a i w tym przypadku zwykły mikrofon krawatowy da lepszy efekt niż potencjalnie rejestrowany dźwięk za pomocą kamerki. Kolejnym ważnym aspektem jest przechwytywany obraz. Pamiętajmy, że istnieje pewna różnica między HD a Full HD. Przeważnie kamerki Full HD nagrywają w 30 klatkach na sekundę. Jeśli chcemy otrzymać dobrej jakości obraz, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w nieco droższy sprzęt z obsługą 60 fpsów we wspomnianej rozdzielczości.
Trzy najlepsze kamery internetowe
Xiaomi IMILAB – Ta propozycja znajduje się na pierwszym miejscu nie bez powodu. Wyjątkowo niska cena względem jakości obrazu sprawia, że jest to idealna kamerka dla osób, które chcą wykorzystać ją nie tylko do rozmów z bliskimi, co do prowadzenia streama na facebooku czy twitchu. Obraz nagrywany jest w 30fpsach w Full HD, co troszkę skreśla ją na tle vlogów. Do kamerki warto dokupić również mikrofon, ponieważ wbudowany niestety ma bardzo słabą jakość.
Logitech BRIO – Jest niemal dziesięć razy droższa od Xiaomi IMILAB, nie mniej uważam, że cena jest adekwatna do jakości, jaką nam owa kamerka oferuje. Nagrywa w 4K (4096 × 2160) w 30 klatkach na sekundę i świetnie spisuje się również przy 60 klatach. BRIO można stosować w zasadzie do wszystkiego. Co do samego mikrofonu jakość nie jest odstraszająca, nie mniej nadal nie jest perfekcyjna. Przy odpowiedniej obróbce można uzyskać nawet dobry efekt.
Logitech HD Pro C920 – Kamera szczególnie popularna wśród streamerów. Cenowo aż tak nie odstrasza, a i jakość przesyłanego obrazu jest dobra (FullHD w 30 klatkach na sekundę). Idealnie sprawdzi się również do nauki czy prowadzenia webinarów. Przy bardziej wymagających czynnościach zalecany jest również zewnętrzny mikrofon.
Jak widać to, jaką kamerkę wybierzemy, zależy w dużej mierze od zastosowań. Lekkomyślne byłoby wydawanie grubych pieniędzy na urządzenie, które służyć nam będzie jedynie do rozmów. Tutaj świetnie sprawdzi się Xiaomi IMILAB.