Szczepionka tworząco superludzi

Automatycznie zapisany szkic

Badania nad modyfikacją kodu genetycznego DNA wciąż trwają i są w coraz większej fazie rozwojowej. Już wielu futurologów szacuje, że za około 25 lat będziemy mieć możliwość całkowitej modyfikacji naszego genotypu, co pozwoli ludzkości zniwelować wiele chorób i wad genetycznych, ułatwiając ludziom funkcjonowanie. Za tą myślą idzie również profesor Euan Ashley z Uniwersytetu Stanforda, który uważa, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli stać się niczym superbohaterowie znani z wielu komiksów czy filmów.

Szczepionka tworząca “superbohaterów”

W artykule, który pojawił się na łamach “South West News Services” profesor wspomniał o tym, że niedługo opracowana zostanie szczepionka, która będzie nas chronić przed toną wielu groźnych dla nas chorób, od Alzheimera po choroby serca. Pomoże to wydłużyć żywotność ludzkości oraz poprawi stan fizyczny osób starszych. I to wszystko za pomocą jednego zastrzyku! Według profesora “remedium” powstanie na bazie najzdrowszych i najbardziej idealnych komórek olimpijskich sportowców oraz na bazie komórek osób, których genotyp jest mniej podatny na rozwój morderczych chorób. Z jego badań wynika, że wizja takiej szczepionki będzie jeszcze szybsza niż wspomniane wizje futurologów, gdyż ma być dostępna w ciągu najbliższych 10-15 lat. Wszystko to ma zostać zrealizowane za pomocą wciąż rozwijanej technologii CRISP (Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats). Ashley w oświadczeniu z góry mówi o tym, że szczepionka ta nie ma na celu zrobić z ludzi nieśmiertelnych, nie ma też pewności o podniesieniu średniego wieku życia ludzkości, ale z pewnością produkt ten zabezpieczy ludzi przed przedwczesnymi zgonami.

W przypadku zastosowania CRISP pojawia się wiele niepewności, zapytań i kontrowersji. Wszystko przez to, że do dnia dzisiejszego technologia ta pomagała jedynie w ramach niewielkich modyfikacji genotypu. Miały one na celu głównie dodanie sekwencji kodującej, przywróceniu funkcji genu lub usunięciu odcinka chorobotwórczego.

Czy rzeczywiście będziemy niczym Superman?

Superbohaterami z pewnością będą naukowcy, którym uda się wyniszczyć geny zabijające ludzi w zbyt młodym wieku. Niemniej, jeśli każdy człowiek po szczepieniu miałby stać się niezniszczalny, wymagałoby to ogromu wkładu finansowego i pracy wielu naukowców nad jednym wspólnym projektem. Konieczne byłyby tony nowych, oddzielnych terapii na każdą składową szczepionki, która miałaby wpływać na konkretny fragment naszego kodu genetycznego. Pamiętajmy, że DNA nie jest takie proste do ogarnięcia, dlatego wciąż trwają badania nad modyfikacją genetyczną, a projekt ten ma na celu podmienienie genów za pomocą JEDNEGO zastrzyku. Jest to obecnie nieosiągalne, lecz nikt nie mówi o tym, że w przyszłości byłoby to niemożliwe. CRISP wciąż jest w fazie rozwoju, lecz możemy trzymać kciuki nad skutecznym znalezieniem lekarstwa.

To co teraz?

Istotnym aspektem również jest kwestia, że prócz podstawowego kodu genetycznego, ludzie są różni i wpływają na nich prócz genów również kwestie środowiskowe oraz złożoność charakteru. Dlatego też stworzenie jednego skutecznego lekarstwa dla wszystkich wydaje się wprost niemożliwe do zrealizowania. Nie możemy natomiast porzucać tej nadziei, gdyż postęp technologiczny i badania pod kątem genetyki i modyfikacji genomu może pozwolić na drobne modyfikacje, które mogą zmienić wiele w życiu każdego z nas.

Na chwilę obecną pozostaje nam natomiast samodzielnie zadbać o swoje zdrowie. Oczywiste jest, że genów nie oszukamy i nie da się ich ot tak podmienić, ale istotne jest to, byśmy dbali o siebie na tyle, na ile możemy. Dlatego pamiętajcie o tym, że zdrowie jest bardzo ważne, należy się regularnie badać oraz uprawiać, chociaż w niewielkim stopniu (lecz regularnie) jakąkolwiek aktywność fizyczną i już możemy poczuć się lepiej.

Ewolucja konsol dla graczy
Jaki głośnik do komputera sprawdzi się najlepiej?
Imperium Zuckerberga, czyli czym zarządza twórca Facebooka?

Dodaj komentarz